Czy zdarzyło się ci się kiedyś myśleć nad biurem domowym? Zastanawiasz się jak urządzić biuro w domu? To dobrze trafiłeś/aś, przedstawimy ci najważniejsze kwestię podczas aranżowania biura domowego oraz na co zwrócić uwagę.
W tym artykule znajdziesz:
- Jakie elementy musi posiadać domowe biuro?
- Jak zaplanować układ biurka?
- Gdzie najlepiej zrobić domowe biuro?
- Czy opłaca się robić domowe biuro?
Skład domowego biura – czyli co na pewno potrzebujesz
Zaplanowanie swojego własnego kąta do pracy w domu może się okazać dla niektórych trudniejsze niż z początku myśleli. Chcąc wiedzieć, jak urządzić domowe biuro musimy najpierw się zastanowić, czego wymaga od nas nasza praca oraz co potrzebujemy do jej wykonywania.
Nieodłącznym elementem domowego biura jest posiadanie komputera stacjonarnego lub laptopa. Bez niego trudno będzie nam wykonywać jakiekolwiek zadania, które zostały nam powierzone w pracy. Poza tym komputer jest czymś bez czego właściwie w dzisiejszych czasach trudno radzić sobie na co dzień. Wiele spraw, które można załatwić online przyjemniej załatwia się na komputerze niż na smartfonie.
Kolejnym ważnym elementem jest fotel, który powinien być wygodny tak aby uniknąć bólu pleców. Zwykle najlepszym wyborem jest fotel biurowy z uwagi na to, że są one dostosowane do osób, które pracują za biurkiem. Posiadają wygodne oparcie pleców i rąk, dodatkowo można regulować ich wysokość.
Dobrze jest również posiadać duże biurko, aby było na nim miejsce na dodatkowe rzeczy oprócz komputera i lampy jak dokumenty, przybory biurowe czy drukarka. Zastanawiając się, jak urządzić biuro w domu, nie należy zapominać również o lampie – szczególnie jeśli wiemy, że czasem jesteśmy zmuszeni pracować w późnych godzinach.
Jeśli potrzebujesz również inspiracji do swojego przyszłego biura to polecamy zajrzeć tutaj: Styl industrialny: Jak wprowadzić go do swojego wnętrza
Układ biurka – organizacja miejsca pracy
Po zaplanowaniu co dokładnie potrzebuje nasze domowe biuro wracamy do pytania “jak urządzić biuro w domu?”, ponieważ teraz musimy zastanowić jak wszystko ułożymy. Najlepiej jest kierować się prostymi zasady:
- Monitor komputera powinien znajdować się ok. 40 cm od nas i być ustawiony tak, aby nasz wzrok padał na niego mniej więcej pod kątem 35 stopni. Zwykle łatwo osiągniemy to po prostu wygodnie siedząc wystarczająco blisko biurka w odpowiednio wysokim fotelu.
- Fotel powinien znajdować się w miarę blisko biurka. Mniej więcej tak aby nasze ręce mogły się zgiąć w kąt prostym i oprzeć się o biurko.
- Lampa powinna stać po przeciwnej stronie niż ręka, którą jesteśmy bardziej sprawni. Przykładowo jeśli jesteśmy praworęczni to lampka powinna znajdować się po naszej lewej.
Jeśli chodzi o układ innych elementów to wystarczy tak je ułożyć, aby na biurku panował porządek i nic po nim się nie rzucało. Stosując się do tych wskazówek twoje domowe biuro powinno być wygodne oraz zorganizowane, dzięki czemu będziesz mógł/a pracować bardziej efektywnie.
Jak urządzić biuro w domu oraz gdzie dokładnie?
Miejsce, w którym zdecydujemy się zorganizować nasze biuro jest ważnym elementem do przemyślenia, jeśli chcemy móc komfortowo wykonywać naszą pracę. Zwykle ludzie decydują się urządzać biura w mniej zagospodarowanych kątach swoich domów lub mieszkań np. półpiętrze schodów lub w kącie salonu. Nie ma złego miejsca dopóki mamy pewność, że wybrane przez nas miejsce będzie ciche, posiadać dobre połączenie internetowe i pozwalało na spokojną pracę. My osobiście polecamy zorganizować sobie biuro w sypialni z uwagi na największą szansę na ciszę podczas pracy. Domowe biuro nie wymaga dużo miejsca więc jeśli wasza sypialnia posiada chociaż trochę wolnego miejsca to może być dobry pomysł, żeby zagospodarować je. Pamiętajmy, że najważniejszy jest nasz komfort pracy.
Polecamy również obejrzeć poniższy film autorstwa AntywebTV, gdzie jest bardzo fajnie opowiedziana kwestia biura domowego i co w nim jest najważniejsze.
Czy właściwie biura domowe się opłacają?
Mamy prostą odpowiedź: zdecydowanie tak. Domowe biura są w dzisiejszych czasach dla niektórych potrzebne do pracy, gdyż niektóre zawody wymagają pracy wyłącznie z domu. Nawet jeśli nie pracujesz często z domu domowe biuro wciąż się opłaca, gdyż pozwala ci ono nie tylko wykonywać tam pracę, ale również wykonywać inne ważne rzeczy jak załatwiać sprawy prawne, inwestować w coś lub nawet założyć własny biznes. Stworzenie biura domowego to inwestycja w przyszłość i swoją własną wygodę.
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci w zorganizowaniu sobie własnego biura domowego, dzięki któremu twoja praca lub załatwianie ważnych spraw papierkowych z domu będzie przyjemnością. Jeśli dalej masz problem z zorganizowaniem sobie miejsca na swoje domowe biuro to nasz artykuł: Urządzanie domu: Praktyczne porady dla dwupoziomowego apartamentu może ci pomóc w tym.