mintyinspirations.pl

Blog poświęcony pomysłom diy i dekoracjom wnętrz

Inspiracje

Interkoolery w samochodach – jak działają i dlaczego są tak ważne?

Interkoolery w samochodach – jak działają i dlaczego są tak ważne?

Intercooler jest bardzo ważną częścią układu turbodoładowania, aby więc wyjaśnić jego działanie i wystarczająco jasno przedstawić jego znaczenie musimy rozpocząć od szybkiego wyjaśnienia, jak działa turbodoładowanie. Jak pewnie wiesz, silnik generuje moc, ponieważ w komorze spalania dochodzi do kontrolowanych wybuchów mieszanki paliwowo-powietrznej. Efektem ubocznym tego procesu są spaliny, które z cylindra przez rurę wydechową uciekają do atmosfery. Nie jest to proces pożądany i nie mówimy w tym miejscu nawet o wpływie na środowisko naturalne, ale o marnowaniu energii. Spaliny wydostają się bowiem z cylindra mocno sprężone i gorące, przez co niosą ze sobą sporo energii. Zdaniem układu doładowania jest wykorzystanie tej energii.

Gorące i sprężone spaliny wydostające się z komory spalania trafiają na łopatki gorącej strony turbosprężarki i wprawiają ją w bardzo szybki ruch obrotowy. Wspomina gorąca strona połączona jest z zimną stroną za pomocą wału, dzięki czemu po zimnej stronie można sprężać powietrze, które ma trafić do komory spalania i stać się częścią mieszanki paliwowo-powietrznej. Dzięki sprężeniu tego powietrza można go wtłoczyć do cylindra więcej i jednocześnie zwiększyć dawkę paliwa. 

W ten sposób masa ładunku rośnie, podobnie jak gdyby zwiększyła się pojemność samego cylindra. Rośnie więc też moc silnika, ponieważ staje się on bardziej sprawny. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że zima strona turbosprężarki jest tak nazywana tylko dlatego, że jest mniej gorąca od tej, na którą działają spaliny. Dlatego powietrze wydostające się z niej wciąż jest gorące, a przez to i rzadkie. Ochładzając je można je zagęścić i dzięki temu jeszcze bardziej podnieść masę ładunku i za to właśnie odpowiadają interkoolery w samochodach, inaczej opisywane jako chłodnice międzystopniowe.

Intercooler jest tak ważny, ponieważ jeśli ulegnie uszkodzeniu, to równowaga temperatur w silniku zostaje zachwiana, przez co może szybko wzrosnąć i doprowadzić do przegrzania silnika. W takim przypadku zwykle jako pierwsza awarii ulega opisana wcześniej turbosprężarka. Dlatego od kondycji intercoolera zależy kondycja całego układu turbodoładowania.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij