mintyinspirations.pl

Blog poświęcony pomysłom diy i dekoracjom wnętrz

Poradnik

Pelargonie vs zima – Jak prawidłowo je przezimować?

Pelargonie vs zima – Jak prawidłowo je przezimować?

Wielu z zapalonych ogrodników i ogrodniczek zna ten popularny problem pojawiający się co roku – jak przezimować pelargonie w domu? Postanowiliśmy wam pomóc i zebraliśmy najważniejsze informacje w tym artykule. Mamy nadzieję, że wasze pelargonie będą bezpieczne tej zimy dzięki nam!

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak przygotować pelargonie do zimowania
  • Kiedy zacząć zimować pelargonie
  • Jak przezimować pelargonie w domu

Popularność pelargonii

kwiaty pelargonii

Pelargonie są najpopularniejszymi roślinami balkonowymi w Polsce. Jeżeli nie chcemy pozbywać się pelargonii, które zwykle cieszą nas swoimi kwiatami zazwyczaj od wiosny do jesieni, musimy wiedzieć jak przezimować pelargonie w domu w sposób odpowiedni. Poprawne przezimowanie rośliny nie tylko spowoduje ponowne zakwitnięcie w przyszłym roku ale i da nam szansę na wyhodowanie z nich nowych sadzonek.

Kiedy pelargonie zimują?

Wielu z nas zastanawia się pewnie kiedy powinniśmy przenieść pelargonie na zimowanie? Otóż początkowe, chwilowe spadki temperatur do -1 lub -2 stopni Celsjusza nie są dla nich groźne i nie należy bać się o swoje kwiaty. Większe przymrozki jednak już są zagrożeniem dla pelargonii. Powodują one uszkodzenie kwiatów i wierzchołków wzrostu. Zwykle takie przymrozki przypadają na przełom października i listopada. Wtedy jest dobra pora na przeniesienie swoich pelargonii do cieplejszego miejsca na zimowanie.

Przygotowanie pelargonii do zimy

Na samym początku chcemy powiedzieć, że do zimowania nadają się wyłącznie zdrowe i bujne pelargonie. Mają one największą szansę przetrwać zimowanie bez większych problemów. Obecność szkodników lub chorób znacznie wpłynie na waszą populację pelargonii, w tym nawet gorzej jeżeli przetrwają one do wiosny wraz z roślinami!

Przygotowanie pelargonii do zimowania jest stosunkowo proste. Temperatura w pomieszczeniu, w którym planujemy je przetrzymywać nie może przekraczać 10 stopni Celsjusza. W takich warunkach przetrwają tylko wysokiej jakości pelargonie rabatowe lub bluszczolistne.

Jak przezimować pelargonie w domu

pelargonie w doniczce

Pelargonie są to rośliny potrzebujące dużej ilości światła. Nie powinniśmy przechowywać ich w ciemnym garażu ani piwnicy. Najlepszą opcją będzie pokój gdzie będziemy w stanie postawić pelargonie przed oknem aby mogły kąpać się w blasku słońca jak najdłużej.

Pelargonie, które rosły gruntowo musimy przenieść wraz z dużym zapasem bryły korzeniowej do doniczek lub skrzynek. Pojemnik, na który się zdecydujemy powinien być wypełniony grubą warstwą drenażową. Pędy pelargonii skracamy do około 15 cm, usuwamy również te uschnięte. Oczyszczamy roślinę z pożółkłych i suchych liści, pozostawiając tylko te najzdrowsze i zielone. Podlewanie w okresie zimowym ograniczamy do niewielkiej ilości wody raz na około 2-3 tygodnie. W ten sposób wasze pelargonie powinny poradzić sobie spokojnie przez cały okres zimowy.

Kiedy okres zimowy zacznie powoli mijać a dni się będą wydłużać – ok. połowa stycznia. Możemy powoli przystąpić do pobudzania rośliny. Podnosimy temperaturę o ok. 4 stopnie Celsjusza i zwiększamy dawkę wody podczas podlewania. Najlepiej jest również podczas podlewania dodawać nawozu wieloskładnikowego.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny i dzięki niemu twoje pelargonie bezpiecznie przetrwają następną zimę. Wiedząc jak przezimować pelargonie w domu możesz postarać się przezimować również inne swoje rośliny, żeby również cieszył cię swoim pięknem w następnym roku.

Udostępnij