Jesteś fanem kuchni azjatyckiej? Uwielbiasz zupy? W takim razie polecamy nasz przepis na domowy ramen. Jest on prosty i wyjaśni ci w prostych krokach jak zrobić tą nieziemską zupę w swoim domowym zaciszu.
W tym artykule dowiesz się:
- Jak zrobić ramen w domu
- Jakie składniki najlepiej nadają się do robienia ramenu
- Jakie są rodzaje ramenu
Ramen ramenowi nie równy
Wiele z nas myśli, że ramen to po prostu taki nasz rosół tylko japoński. Nic bardziej mylnego. Samo słowo oznacza typ makaronu, który używa się do tej zupy. Składa się ona z następujących elementów: wywar, sos sojowy, pędy bambusa, pieczoną wieprzowinę chashu, cebulę dymkę oraz wspomniany makaron. Istnieje również kilka różnych rodzajów ramenu:
- Shoyu – czyli klasyczny ramen przygotowywany na bazie kości wieprzowej z dodatkiem sosu sojowego
- Shino – najdelikatniejszy z ramenu, całe danie posiada bardzo lekki smak i jest bardzo popularne podczas upałów
- Miso – ramen przyprawiony pastą z miso, czyli pasty ze sfermentowanej soi, ryżu i soli
- Tonkotsu – na bazie kości wieprzowych podobnie, jak Shoyu oraz racic. Odróżnia go również mleczny kolor
- Wegański – zwykle na bazie wywaru z grzybów
- Z kaczki
Jeśli chcesz się wiedzieć dowiedzieć o rodzajach ramenu i kilku innych ciekawych kwestiach to serdecznie polecam poniższy filmik autorstwa Ignacego z Japonii, w którym dokładnie opowiada oraz wyjaśnia wszystkie wątpliwości.
Najlepsze składniki do gotowania ramenu
Chcąc wiedzieć jak zrobić ramen w domu musimy sobie uświadomić, że najważniejsze w gotowaniu poza wiedzą jest to jakiej jakości mamy składniki. Wywar ramen najlepiej jest robić z kości. Będzie to wymagać od nas gotowania go bardzo długo, ale efekt naprawde warty tego. Możemy wybrać jaki chcemy wywar – my polecamy osobiście wegański lub shoyu. Kolejnym elementem jest sos sojowy nazywany tere. On jest głównym czynnikiem nadającym całej zupie najwięcej smaku. Im lepszy sos znajdziemy tym lepiej. Jeśli chodzi o makaron to najlepiej użyć typowego makaronu ramen lub kansui. Oczywiście wszelkie podobne makaronu również powinny się nadać.
Jak zrobić ramen w domu
Zacznijmy od składników:
- 1 kg wołowiny – najlepiej szponder z kością
- 2,5 litra wody
- 1 średnia marchewka
- 1 korzeń pietruszki
- 1 łyżka ziaren pieprzu
- 2 płaskie łyżki soli
- 250 g suchego makaronu pszennego Udon lub ramen
- 5 jajek ugotowanych na twardo
- 2 cebule dymki ze szczypiorem
- 20 g suszonych grzybków mun
- 1 świeża papryczka chilli – lub łyżka suszu
- 20 ml sosu sojowego
Teraz przejdziemy do tego jak zrobić ramen w domu:
- Do garnka wlej ok. 2,5 litra wody. Mięso umyj i umieść w garnku. Marchewkę i pietruszkę umyj, obierz oraz również umieść w garnku. Dodaj ziarna pieprzu oraz sól. Gotuj wywar pod przykryciem, na małej mocy palnika przez najlepiej 6 godzin lub minimum 4 godziny. Jeśli na początku gotowania pojawią się pływające brudy z mięsa to wyłów je łyżką i wyrzuć.
- Kiedy wywar się będzie gotował, ugotuj jajka na miękko. Jajka wkładamy do gotującej się wody. Wyjmuj po 5-6 minutach. Dzięki temu osiągniesz płynne żółtko.
- Grzyby mun zalej wrzątkiem i przykryj na 5 minut. P napęcznieniu drobno je potnij.
- Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu.
- Kiedy wywar skończy się gotować wyjmij wszystkie składniki. Mięso obierz z kości, pozbądź się brzydkich części mięsa np. takich, które mają dużo tłuszczu lub włókien. Podobnie zrób z warzywami.
- Przygotuj talerz lub miskę, najpierw wlej odrobinę sosu sojowego ok. 2 łyżki. Następnie umieść w niej makaron a na koniec zalej wywarem i dodaj resztę – mięso i warzywa.
Mamy nadzieję, że zasmakuje ci nasz ramen i polecisz go znajomym. Nasz przepis był starannie dobrany i przetestowany. Dodatkowo również liczymy, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się więcej na temat tej wspaniałej zupy. Jeśli szukasz czegoś znacznie prostszego i mniej czasochłonnego, ale wciąż pysznego do zrobienia na kolacje to gorąco polecamy zajrzeć tutaj: Jak zrobić pizze w domu? – kilka prostych rad i przepisów.