mintyinspirations.pl

Blog poświęcony pomysłom diy i dekoracjom wnętrz

Poradnik

Farbowanie włosów w domu – czyli jak profesjonalnie zmienić kolor?

Farbowanie włosów w domu – czyli jak profesjonalnie zmienić kolor?

Wiele Polek czasem potrzebuje zmiany, którą jest farbowanie włosów. Zwykle wtedy udają się do salonów fryzjerskich, lecz coraz częściej decydują się one na farbowanie w domu. Jednak jak farbować włosy w domu?

W tym artykule znajdziesz:

 • Porady przydatne podczas farbowania włosów
 • Krok po kroku jak farbować włosy
 • Typy i różnice między farbami do włosów

Zobacz także: Domowe pedicure – czy naprawde jest takie trudne?

Farba farbie nie równa

farby do włosów

Planując farbowanie włosów należy uświadomić się, że istnieją różne typy farb do włosów. Panie, które już farbowały włosy w salonach prawdopodobnie wiedzą sporo na ten temat. Dla tych, którzy jednak nie wiedzą – farby do włosów można podzielić na 3 typy: zmywalne, półtrwałe i trwałe. Czym one się więc różnią?

 • Farby zmywalne, jak sama nazwa wskazuje, są to farby zmywające się łatwo. Są one głównie polecane paniom nie do końca przekonanym do koloru włosów, który chcą osiągnąć lub jeśli ogólnie nie zależy im na trwałym efekcie koloru. Należy jednak uważać z takimi farbami, gdyż zawierają pigmenty rozpuszczalne w wodzie. Oznacza to, że istnieje ryzyko zafarbowania ubrań lub pościeli pod wpływem wilgoci.
 • Farby półtrwałe są często nazywane “złotym środkiem”. Zapewniają one efekty trwalszy niż zmywalne, lecz gorszy niż trwałe. Zwykle wybierane są jeśli chcielibyśmy zmienić kolor włosów na około miesiąc. Farby te kolor zapewniają głównie poprzez pigmenty, które nie są rozpuszczalne w wodzie ale wciąż osadzają się tylko na powierzchni włosów. Dlatego wciąż mogą być zmywane przez wodę.
 • Farby trwałe to najpopularniejszy typ farb do włosów. Jak nazwa wskazuje, kolor uzyskany nimi zostaje już na stałe. Dzieje się tak, ponieważ pigmenty z farby trafiają do środka łodygi. Następnie osadzają się w warstwie korowej włosa i pozostają tam na stałe. Jedyny sposób na kolejną zmianę koloru to ponowne farbowanie lub ścinanie. Ważne jest również to, że stosując te farby pojawia się ryzyko odrostów. Trwałe farby powodują powstanie bardzo widocznych odrostów w porównaniu do innych farb, które stopniowo zmywają się przez co odrosty nie są aż tak widoczne.

Znajomość różnic między tymi farbami jest wymagana jeśli chcesz wiedzieć jak farbować włosy w domu w sposób poprawny.

Farbowanie bez wpadek

Na początek szybka lista czego dokładnie będziesz potrzebować zabierając się za farbowanie włosów:

 • miseczka
 • gumowe/lateksowe rękawiczki
 • mały grzebień
 • spinki do włosów
 • stary ręcznik do przykrycia ramion

Jeśli już przygotowałaś te elementy to możesz spokojnie przejść do pracy.

Aby wiedzieć jak farbować włosy w domu musisz pamiętać, że tego typu preparaty zawierają najprzeróżniejsze składniki. Oznacza to, że niekoniecznie jesteś w stanie przewidzieć jak dokładnie zareagują twoje włosy a przede wszystkim skóra głowy. Ważny jest tzw. “test uczuleniowy”. Polega na naniesieniu odrobiny farby za ucho na skórę. Jeśli po wyschnięciu farby pojawi się swędzenie, pieczenie lub inna reakcja alergiczna trzeba przerwać farbowanie.

Farbowanie krok po kroku

Na początku przeczytaj instrukcje farby, którą zamierzasz wykorzystać. Dowiesz się np. czy włosy muszą być zwilżone czy suche. Dodatkowo będą tam podane informacje dotyczące mieszania składników farby oraz jak długo powinna znajdować się na włosach, co jest równie ważne. Kiedy będziesz już gotowa stosuj się do tej instrukcji:

 1. Podziel swoje włosy na sekcje, ponieważ dokładne nakładanie farby stanie się o wiele łatwiejsze. Użyj do tego spinek. 
 2. Najpierw nałóż farbę na odrosty – włosy znajdujące się najbliżej skóry głowy. 
 3. Po kilku minutach nałóż farbę na resztę włosów. Zaleca się po nałożeniu farby ustawić minutnik aby dokładnie wiedzieć kiedy zmyć farbę. 
 4. Umyj włosy bardzo dokładnie, jeśli nie zmyjesz nawet kropli farby może to zaszkodzić twoim włosom. 
 5. Po skończonym myciu włosów najlepiej jest nałożyć preparat, który pomoże twoim włosom w regeneracji.

Mamy nadzieję, że artykuł przyda się paniom chcącym się przefarbować. Dzięki naszym poradom unikniesz wpadek jakie często zdarzają się podczas pierwszych prób farbowania włosów i będziesz mogła zaskoczyć koleżanki.

Udostępnij