mintyinspirations.pl

Blog poświęcony pomysłom diy i dekoracjom wnętrz

Poradnik

Jak bardzo efektywne jest wybielanie zębów w domu?

Jak bardzo efektywne jest wybielanie zębów w domu?

Wiele Polek i Polaków zastanawia się nad rozwiązaniem tego samego problemu – jak wybielić zęby w domu? Niestety, znaczna część z nas cierpi na żółtawy kolor zębów przez co czujemy się mniej atrakcyjni a wręcz wstydzimy się uśmiechać.

W tym artykule dowiesz się następujących rzeczy:

  • Dlaczego nasze zęby żółkną?
  • Kilka domowych sposobów na wybielenie zębów
  • Jak zapobiegać zółknięciu zębów

Najczęstsze przyczyny żółtych zębów

Kolor naszego uzębienia podobnie jak znaczna większość naszych cech jest dziedziczona. Oznacza to, możemy po naszych przodkach odziedziczyć albo bardzo czysto i ładnie wyglądające naturalnie białe zęby. Inni mogą być mniej szczęśliwi i odziedziczą te nieszczęsne żółtawe zęby. Przekłada się to również na to jak łatwo bądź trudno będzie nam utrzymać biel naszych zębów.

Drugim najważniejszym czynnikiem są nasze nawyki jakie nabywamy podczas naszego życia – nasza dieta, leki oraz to jak dbamy o higienę naszego uzębienia. Wszystko to ma wpływ na odcień naszych zębów i należy o tym pamiętać jeśli staramy się utrzymać jak najbielsze zęby.

Jak wybielić zęby w domu?

Nie zaskoczy cię pewnie to, że najważniejsze to myć zęby rano i wieczorem. Jest to podstawa bez której nie uda ci się osiągnąć białych zębów i na pewno usłyszysz to również od swojego dentysty jeśli zapytasz go jak wybielić zęby w domu. Dodatkowo jednak zęby powinno się myć po określonych napojach jak herbata czy kawa lub inne, które są znane z właściwości barwiących. Mają one największy wpływ na kolor naszego szkliwa.

Bardzo efektywny w wybielaniu zębów jest węgiel aktywny. Dlatego zaleca się osobom chcącym poprawić kolor swoich zębów stosować pasty do zębów z aktywnym węglem lub chociaż sam aktywny węgiel w formie rozpuszczonej w wodzie i dogłębnie płukając jamę ustną. Dzięki temu pierwsze efekty powinno pojawić się stosunkowo szybko po kilku dniach lub tygodniu stosowania. Ten sposób wybielenia zębów jest równie prosty jak np. zrobienie sobie pedicure w domu.

Innym sposobem na wybielenie zębów w domu, który jest dość popularny jest stosowanie kurkumy. Posiada ona właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest w stanie bardzo dobrze oczyścić nasze zęby. Wystarczy niewielką ilość sproszkowanej kurkumy nanieść na szczoteczkę do zębów i dokładnie umyć zęby oraz jamę ustną. Można również z kurkumy zrobić coś na wzór “maski na zęby” – wymieszać kurkumę z odrobiną wody tak aby powstała gęsta pasta i nanieść ją na zęby a po ok. 6-7 min zmyć ją. 

Ochrona białych zębów

Ochrona białych zębów

Skoro już wiesz jak wybielić zęby w domu, to teraz powinieneś/naś wiedzieć jak chronić swoje białe zęby od ponownego zżółknięcia. Tak naprawdę sprawa jest dość prosta, ponieważ wszystko sprowadza się do utrzymania wysokiej higieny zębów.

Na pewno jedną z podstawowych rzeczy jest unikanie wcześniej wspomnianych pokarmów i napojów barwiących, jeśli nie możesz żyć bez kawy lub herbaty to możesz spróbować picia ich przez słomkę.

Kolejnymi ważnymi kwestiami są stosowanie nici dentystycznej oraz regularne wizyty w gabinecie dentystycznym w celu upewnienia się w naszej jamie ustnej wszystko jest pod kontrolą. Należy pamiętać, że to, że na pierwszy rzut oka nasze zęby wyglądają bardzo zdrowo dla nas nie oznacza, że dentysta nie może znaleźć czegoś co może naszym zębom zagrażać.

Ostatnią ciekawym sposobem na ochronę swoich białych zębów jest często zalecana po zabiegach wybielających tzw. “biała dieta”, polegająca na spożywaniu przez ok tydzień lub 2 tygodnie większej ilości produktów jasnych – mleka, sera, ryżu oraz innych podobnych produktów spożywczych. Dzięki niej nasze zęby powinny zostać bielsze dłużej z uwagi na ograniczenie produktów barwiących oraz tego, że produkty jasne w pewnym sensie “szorują nasze zęby” z odbarwień.

Mamy nadzieję, że artykuł okaże się przydatny dla ciebie i już niedługo będziesz mógł/a cieszyć się i szczerze uśmiechać bez skrępowania. Najważniejsze w życiu to czerpać z niego szczęście i przenosić je na innych uśmiechem.

Udostępnij