mintyinspirations.pl

Blog poświęcony pomysłom diy i dekoracjom wnętrz

DIY

Jak zrobić kojec dla psa w domu? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić kojec dla psa w domu? Instrukcja krok po kroku

 Jeśli chcesz dowiedzieć jak zrobić kojec dla psa w domu to dowiesz się tego z poniższego artykułu. Kojec dla psa jest przestrzenią w domu, gdzie nasz czworonożny przyjaciel może sobie odpocząć. Tak samo jak my mamy kanapę lub fotel – zwierzak ma kojec.

W tym artykule znajdziesz:

  • Planowanie budowy kojca
  • Po co budować psu kojec?
  • Budowa kojca dla psa – najważniejsze kwestie

Planowanie budowy kojca

Odpowiedzialny właściciel psa zastanowi się: “jak zbudować kojec dla psa, żeby było mu w nim dobrze?” To jest moment w którym uświadamia sobie, że powinien dogłębnie zaplanować kojec tak aby jego zwierzak czuł się w nim jak najlepiej. Powinien być na tyle duży aby pies czuł się w nim swobodnie. Ważne jest aby wziąć pod uwagę gdzie będzie się znajdował kojec – na zewnątrz czy w środku domu? Jeśli na zewnątrz to musi on chronić psa przed chłodem, opadami deszczu bądź silnym wiatrem. Kojec wewnątrz domu jest prostszy do zaplanowania, ponieważ wymaga on tylko oddzielenia miejsca zwierzakowi gdzie będzie miał “swój własny kąt”. Zastanawiasz się pewnie co powinien zawierać taki kojec lub jak powinien być zbudowany? Otóż odpowiedzią na te pytanie jest – prostota w rzeczy samej. Dobry kojec dla psa nie musi być bardzo wymyślny lub pomysłowy. Nasze zwierzaki potrzebują jedynie miejsca na swoje miski, na legowisko oraz na zabawę. Należy również wziąć pod uwagę materiały jakie chcemy użyć do budowy kojca dla psa. Nie mogą to być swego rodzaju stare i niskiej jakości materiały, ponieważ sprawiają one zagrożenie dla psa – co jeśli przykładowo buda by zawaliła się na naszego czworonoga?

Tanią i dobrą opcją może być wykorzystanie skrzynek drewnianych jeśli takowe posiadamy. Oczywiście trzeba się upewnić, że nie są one spróchniałe i na pewno wytrzymają dłuższy czas.

Po co budować psu kojec?

pies na podwórku

Kojec dla psa jest miejscem gdzie może się jak u siebie. Jest to swego rodzaju “pokój” dla naszego psa jak pokój dla chociażby naszego dziecka. Pies w swoim kojcu powinien móc dobrze się czuć, poruszać, jeść, bawić się oraz odpoczywać. Należy przede wszystkim pamiętać, że jest to miejsce gdzie nasz czworonóg będzie odpoczywał niezależnie czy kojec znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz. Psy jak i my potrzebują również mieć swój własny kącik, w którym mogą sobie posiedzieć lub zdrzemnąć się. Każdy z nas musi przyznać, że posiadanie własnego pokoju, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał jest bardzo przyjemne – tego samego potrzebują nie tylko ludzie i tak trzeba myśleć kiedy zastanawiamy się jak zbudować kojec dla psa.

Budowa kojca dla psa – najważniejsze kwestie

Jak już było wspomniane kojec dla psa powinien być wykonany z odpowiednich materiałów. Na rynku dostępne są części metalowe, drewniane i również plastikowe. Najpopularniejszym wyborem jest drewno z uwagi na to, że wygląda ono naturalnie i istnieje przekonanie, że psy wolą kojce, które wyglądają bardziej naturalnie. Sprzedawcy lub fachowcy zajmujący się budową lub montażem kojców dla psów zwykle przyjmują bardzo prostą zasadę w zależności od rozmiarów psa:

  • Psy mierzące mniej niż 50 cm w kłębie – kojec 9 m lub większy
  • Psy mierzące 51-65 cm w kłębie – kojec 12 m lub większy
  • Psy mierzące więcej niż 66 cm w kłębie – kojec 15 m lub większy

Należy również pamiętać, że do podanych wymiarów zaleca się również doliczenie około 2m dodatkowo aby mieć pewność, że nasz pupil będzie czuł się komfortowo i nie krępował się czując, że ma za mało miejsca. Jak zbudować kojec dla psa na świeżym powietrzu? Pamiętajmy przede wszystkim, że kojec powinien być zadaszony aby nasz pies mógł się schronić przed opadami deszczu.

Praca nad kojcem zaczyna się od podłoża. Kojce w domu pomijają tę kwestię gdyż podłogi specjalnie dla psa nie opłaca się wymieniać. Sytuacja wygląda już inaczej kiedy mówimy o kojcach w ogródku – podłoże można zabetonować lub obłożyć deskami. Ważne jednak aby zostawić pupilowi trochę zwykłej ziemi w zasięgu jego kojca, ponieważ psy z natury lubią kopać. Kolejną rzeczą jest stworzenie ogrodzenia, najlepiej w formie płotu wokół kojca, najlepiej takie ogrodzenia aby nasz zwierzak mógł spokojnie obserwować okolicę bez większych problemów. Jeśli nie decydujemy się na budowę dachu to warto, chociaż zarzucić płachtę bądź panel, żeby nasz czworonóg mógł się gdzieś schować.

Niezależnie od tego jaki kojec zbudujesz swojemu pupilowi, jeśli wykonasz go według naszych wskazań to na pewno będzie ci on wdzięczny za inwestycje w jego komfort i bezpieczeństwo. Dzięki temu więź między tobą a twoim czworonogiem stanie się jeszcze silniejsza a ty już będziesz wiedział jak zbudować kojec dla psa!

Udostępnij