mintyinspirations.pl

Blog poświęcony pomysłom diy i dekoracjom wnętrz

InspiracjePoradnik

Domowy ocet z jabłek – tańsza opcja dla wielbicieli kwaskowatości

Domowy ocet z jabłek – tańsza opcja dla wielbicieli kwaskowatości

Zabrakło ci kiedyś octu w domu? A może by zrobić własny? Ocet jabłkowy jest bardzo prostym do zrobienia octem, który na pewno jest dobrze znany większości starszych osób. Od nas dowiesz się jak zrobić ocet jabłkowy w domu jak kiedyś nasze babcie i prababcie.

W tym artykule znajdziesz:

  • Prosty przepis na domowy ocet jabłkowy
  • Różnicę między octem winnym a jabłkowym
  • Co to ocet jabłkowy?
  • Jakie jabłka wybrać do robienia octu jabłkowego w domu

Ocet jabłkowy – co to właściwie jest?

ocet jabłkowy w butelkach

Ocet jabłkowy to po prostu odmiana octu wytwarzana – jak sama nazwa wskazuje – z jabłek. Był on kiedyś dość popularny, prawdopodobnie z uwagi na walory smakowe i właściwości konserwujące. Warto wiedzieć jak zrobić ocet jabłkowy w domu głównie z uwagi na to, że jako przyprawa jest on dość uniwersalny. Smak ma łagodnie kwaśny oraz wygląda trochę jak sok jabłkowy – ma mętny złotawy kolor. Dodatkowo jest on bardzo zdrowy, gdyż zawiera:

  • Mikro- i makroelementy: sód, potas, fluor, miedź, żelazo, fosfor
  • Witaminy: A, E, C, P,
  • Witaminy z grupy B, 
  • bioflawonoidy
  • pektyny
  • kwasy: octowy, cytrynowy i mlekowy

Wiele osób zastanawia się czy ocet jabłkowy można zastąpić winnym i vice versa. Oczywiście, oba te produkty mają bardzo podobny smak oraz zastosowanie w kuchni. Jedyna różnica jest taka, że ocet jabłkowy zwykle bywa lekko łagodniejszy od winnego. Z tego powodu może przypodobać się osobom lubiącym mniej kwaskowatości w potrawach.

Czy każde jabłko nadaje się na ocet?

Zastanawiając się jak zrobić ocet jabłkowy w domu, wiele z nas myśli o kupnie byle jakich jabłek i po prostu zrobieniu go. W teorii jest to prawda, my jednak zalecamy nie robić tego a zamiast szukać lepszych jabłek.

Najlepiej, żeby jabłka były hodowane jak najbardziej naturalnie – czyli bez oprysków lub jakichkolwiek innych chemikaliów. Warto też wziąć pod uwagę typ jabłka, ponieważ z wczesnych jabłek wychodzą bardziej kwaśne octy. Czerwone jabłka zaś powodują, że ocet staje się bardziej bursztynowy i troszkę słodszy i łagodniejszy. Pamiętajmy, że możemy oczywiście mieszać nasze jabłka: raz użyć więcej wczesnych jabłek a innym razem np. same dojrzałe czerwone jabłka.

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?

Na początek, oto składniki jakie będziesz na pewno potrzebować:

  • Oczywiście 1 kg jabłek
  • 1 l letniej, przegotowanej wody
  • 5 łyżek stołowych cukru (Uwaga! ilość cukru zależy od jabłek, jabłka słodkie wymagają mniej cukru, natomiast kwaśne więcej cukru)

Sprzęt, który będziesz potrzebować:

  • Duży litrowy słoik
  • Gaza
  • Gumka/sznurek

Kiedy masz już wszystko przygotowane to czas zabrać się do roboty. Na samym początku jabłka umyj dokładnie a potem osusz. Jeśli posiadają jakieś bardzo obite lub nadpsute miejsca to je odkrój. Najlepiej jest pokroić jabłka w ćwiartki wtedy najlepiej będą się mieścić w słoiku. Umieść jabłka w słoiku a następnie lekko podgrzej posłodzoną wodę. Ma być letnia. Zalej jabłka i od razu przykryj je gazą. Jeśli jabłka wypływają ponad powierzchnię wody to możesz wziąć plastikowy worek i napełnić go wodą. Jego ciężar powinien wepchać jabłka z powrotem pod wodę. Następnie odstaw słoik w ciemne i ciepłe miejsce. Teraz nasze jabłka muszą fermentować się 2-5 tygodni. Ważne jest to, żeby od czasu do czasu zamieszać zawartością słoika aby mieć pewność, że nasza cała mikstura ma dostęp do tlenu. Fermentacja kończy się, gdy woda przestała się pienić ani nie tworzą się bąbelki. Co jeśli jesteś niepewna co do swojego octu? Po prostu go powąchaj i spróbuj. Dobry ocet ma przyjemny zapach jabłek i słodko-kwaśny smak.

Jeśli dalej masz jakieś wątpliwości lub jesteś po prostu wzrokowcem to serdecznie polecamy oglądnąć poniższy filmik autorstwa Pani Sylwii, gdzie wyjaśnia krok po kroku jak zrobić ocet jabłkowy i pokazuje jak się go robi.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu znasz wszystkie sekrety oraz już wiesz jak zrobić ocet jabłkowy w domu. Życzymy ci wielu wspaniałych potraw oraz udanego fermentowania swojego domowego octu. Pamiętaj nie ma nic lepszego niż coś domowego.

Zobacz także: Domowe bomby aromatyczne – jak suszyć grzyby w domu

Udostępnij