mintyinspirations.pl

Blog poświęcony pomysłom diy i dekoracjom wnętrz

Poradnik

Jak zrobić czarny czosnek w domu i do czego się go używa?

Jak zrobić czarny czosnek w domu i do czego się go używa?

Istnieje wiele egzotycznych i niespotykanych smakołyków na świecie. Jedne dziwniejsze od drugiego. Jednym z nich jest czarny czosnek, znany przez niektórych jako naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Co ciekawe, możesz zrobić go w domu!

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak zrobić czarny czosnek w domu?
  • Właściwości czarnego czosnku
  • Jak powstaje czarny czosnek?

Czym właściwie jest ten cały czarny czosnek?

Tutaj część osób pewnie się zawiedzie, ale czarny czosnek to nic innego jak zwykły czosnek poddany fermentacji. Sposób wytwarzania czarnego czosnku został odkryty w starożytności. Koreańska kultura udoskonaliła sztukę fermentacji, wznosząc jej produkty na zupełnie nowy poziom.

W Europie czarny czosnek znany jest od kilkunastu lat. Co ciekawe wiodącym producentem jest Hiszpania, hiszpański czosnek posiada najlepszą wilgotność przez co najlepiej przechodzi proces fermentacji. Dzięki niej posiada znacznie więcej dobroczynnych dla nas składników. Trzeba jednak pamiętać, że fermentacja ta trwa bardzo długo – ok. 60 dni. Posiada on wiele wartościowych właściwości w tym przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, wspomaga leczenie chorób serca, stawów oraz poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Znajdują się w nim również ogromne ilości związków antyoksydacyjnych, które powodują, że jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń, takich jak nowotwory lub problemy z układem krwionośnym. Koreańczycy wierzą nawet, że czarny czosnek przedłuża życie! Z pewnością teraz tym bardziej chętnie dowiesz się jak zrobić czarny czosnek w domu.

Jak to się dzieje, że on ciemnieje?

Chcąc wiedzieć jak zrobić czarny czosnek w domu musimy wiedzieć najważniejszą kwestię. Czosnek poddawany jest długotrwałej 60-dniowej fermentacji, która przeprowadzana jest w bardzo ścisłych warunkach – duża wilgotność i ok. 60 stopni Celsjusza, dzięki naturalnym enzymom zaczyna powoli się zamieniać w czarny czosnek. Ciekawe jest to, że w procesie fermentacji biorą udział tylko i wyłącznie enzymy oraz dodatkowych reakcji biologicznych zachodzących podczas dojrzewania.

Kolor powstaje w wyniku reakcji naturalnie występujących w nim cukrów. Wynikiem tego całego procesu jest czarno – granatowa barwa oraz miękka i bardzo delikatna konsystencja, często porównywana do topionego serka. Dlatego świetnie nadaje się do dipów, sosów na ciepło czy jako dodatek do zup, makaronów oraz do natarcia ryby pieczonej czy domowego chleba. Nie ma typowego, ostrego zapachu. Jeśli chodzi o jego smak to ten zaś porównywany jest do wędzonej śliwki, suszonych moreli, wanilii oraz trufli.

Jak zrobić czarny czosnek w domu?

Jest to proces, jak już wspominaliśmy, bardzo długotrwały. Zwykły czosnek jest przechowywany w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza i wilgotności ok. 60 proc. przez 6-8 tygodni (2 miesiące). Aby zrobić czarny czosnek w domu należy osiągnąć dokładnie takie warunki, co może wymagać np. włączonego piekarnika przez dwa miesiące. Jest to oczywiście nieopłacalne finansowo, zwłaszcza, że taką gotową główkę czarnego czosnku można kupić przez internet w cenie około 15 zł. jest to o wiele mniej niż kosmiczne rachunki za prąd, które by nas czekały. Polecamy zamiast podejmować się robienia czarnego czosnku, to suszyć grzyby a to jak to zrobić znajdziesz w naszym artykule: Domowe bomby aromatyczne – jak suszyć grzyby w domu.

Udostępnij